קרן פועלים לעסקים פועלת בתור חלופה לגיוס הלוואות בערבות המדינה. עם זאת, המאבק של הקרן בניסיון להעניק תחרות לקרן בערבות המדינה בינתיים לוקה בחסר.

לפני מספר חודשים, במרץ שנת 2016, הושקה קרן פועלים החדשה לעסקים אשר מטרתה הייתה לייצר תחרות לקרן בערבות המדינה על גיוס הלוואות בקרב עסקים קטנים עם מחזור של עד 25 מיליון שקלים.

הקרן הושקה בקול תרועה על ידי בנק הפועלים וחברת כלל, ומנהלי הבנק והקרן טענו שהם יעניקו לעסקים קטנים תהליך בדיקה מהיר יותר ותנאי הלוואה אטרקטיביים יותר בהשוואה לתהליך הגיוס של ערבות המדינה.

בתור חברת הייעוץ העסקית המובילה במשק לגיוס הלוואות לעסקים אנו מבצעים הגשות של תכניות עסקיות למגוון קרנות סיוע, ביניהם קרן פועלים החדשה והקרן להלוואות בערבות המדינה.

מתוך שיתוף הפעולה הפורה שלנו עם שתי קרנות הסיוע המרכזיות הללו, ולאחר שהגשנו עשרות עסקים בחודשים האחרונים לקרן פועלים לעסקים, קיבלנו מספר רשמים לגבי תהליך הבחינה והגיוס של הלוואות מפועלים בקרן.

זמני הטיפול של בקשת גיוס אשראי בקרן פועלים אינם שונים מבקרן בערבות המדינה

בכנס השקת קרן פועלים לעסקים הכריזו ראשי הבנק שהם שואפים לטפל בבקשות של עסקים לגיוס הלוואה דרך הקרן תוך 14 ימי עבודה, אבל בפועל זמן הטיפול ארוך הרבה יותר ואף קרוב מאוד לזמן הטיפול של הלוואות בערבות המדינה.

בסופו של דבר זמן הטיפול של BDI (הגוף המתאם) תלוי רבות במהירות שבה מבקש ההלוואה משלים את המסמכים הנדרשים ובמקצועיות היועץ הכלכלי שלו.

עוד בזאת, סניף הבנק הרלוונטי בבנק הפועלים גם מבצע בחינה של בקשת ההלוואה ונתוני העסק לאחר קבלת ההמלצה החיובית של הגוף המתאם.

כלומר בדומה לתהליך הגיוס של הלוואה מבנקים בערבות מדינה, גם בקרן פועלים לעסקים זמן הטיפול תלוי רבות בבקשה של העסק ובנתונים שלו.

הלוואות דרך קרן פועלים החדשה מוענקות בתנאים אטרקטיביים יותר בהשוואה לערבות המדינה

אכן על פי הכרזת בנק הפועלים, הלוואות לעסקים דרך קרן פועלים החדשה מוענקות בתנאים אטרקטיביים יותר מהלוואות בערבות המדינה.

קרן פועלים לעסקים מעניקה הלוואות בפריסה ארוכה יותר, הלוואה בפריסה ל-6 שנים בהשוואה ל-5 שנים בערבות המדינה.

קרן פועלים נוטה לאשר הלוואות בסכומים גבוהים יותר לעסקים מאשר ההצעות למתן הלוואות בקרן בערבות מדינה.

נוסף על כך, הריביות המוענקות בחסות קרן פועלים החדשה נמוכות יותר בהשוואה להלוואות עם ערבות מדינה.

עם זאת חשוב לציין, שהריביות יכולות להשתנות מעסק לעסק בהתאם לנתונים השונים ולהתנהלות הבנקאית שלו.

עקב כך, אנו ממליצים לבצע הגשה משולבת לשתי הקרנות בכדי להגדיל את הסיכויים לקבל הלוואה אטרקטיבית.

לא ניתן להימנע מעמלות בנקאיות בקרנות הסיוע

אחת התלונות הגדולות ביותר של עסקים קטנים ובינוניים כנגד הלוואות מדינה היא התלונה על העמלות הבנקאיות שגובה הבנק, אשר יכולות לנוע בין 0.5% ועד 1.5% מסך האשראי המוענק בקרן.

כנגד זה הובטח לעסקים קטנים בקרן פועלים החדשה שהקרן לא תדרוש עמלת הקצאת אשראי, ואכן בנק הפועלים לא דורש תשלום עמלת הקצאת אשראי.

עם זאת, כן קיימות עמלות בנקאיות שונות בהעמדת הלוואה דרך קרן פועלים לעסקים כגון עמלות דמי טיפול ועמלות הקמת חשבון.

אז חשוב לדעת שאכן ישנם עמלות, מופחתות ככל שיהיו, בעת גיוס הלוואה מהמדינה ובעת גיוס הלוואה מקרן פועלים לעסקים.

חשוב לקבל ייעוץ וליווי של כלכלן בתהליך גיוס האשראי

מכיוון שתהליך הגיוס של הלוואות דרך קרן פועלים מאוד דומה לתהליך הגיוס של הלוואות בערבות מדינה, כלומר יש להכין תכנית עסקית ולהתנהל בצורה מקצועית מול גורמי הקרן והבנק, גם בעת גיוס הלוואות דרך קרן פועלים יש לקבל ליווי של כלכלן.

הגשה של תכנית עסקית לא מקצועית והתנהלות לא מנוסה מול הבנק הפועלים פוגעת קשות בסיכויים לקבל אישור על הלוואה עסקית בסכומים ובתנאים אופטימליים.

לפני שאתם פונים לגייס הלוואה דרך קרן פועלים לעסקים, התייעצו עם יועץ כלכלי ובצעו בדיקת היתכנות כלכלית.