משבר נגיף הקורונה מאט את הפעילות במשק הישראלי, מה שמוביל לירידה בהכנסות בקרב עסקים רבים. עסק הסובל מירידה זמנית בהכנסות כתוצאה מהאטה במשק חייב סיוע במימון ההון החוזר. משרד האוצר מעניק סיוע לעסקים נפגעי נגיף הקורונה דרך מסלול הלוואה בערבות מדינה למימון הון חוזר.

ניתן להבחין בתקופה האחרונה התחלה של האטה בפעילות המשק הישראלי כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה בישראל ובעולם. אין ספק שהנפגעים הגדולים ביותר מהאטה במשק יהיו העסקים הקטנים והבינוניים שאינם ערוכים להתמודד עם ירידה לא מתוכננת בהכנסות, מה שיכול להוביל לקריסה של עסקים רבים. לכן, ישנם כבר דיווחים שמשרד האוצר בוחן דרכים להעניק סיוע לעסקים נפגעי נגיף הקורונה.

מה קורה לעסקים כשנוצרת האטה במשק?

האטה במשק מסוכנת במיוחד לעסקים הקטנים והבינוניים מכיוון שהם מסתמכים על יכולת הקנייה של הצרכנים. כאשר יש האטה במשק הצרכנים קונים פחות, בגלל שיש להם פחות כסף ובגלל אי וודאות, מה שמקטין את ההכנסות של העסקים, ויכול להוביל לקריסה של עסקים רבים.

העסקים הראשונים שקורסים הם העסקים שאינם מסוגלים לממן את פערי התזרים השליליים עקב ההאטה במשק. במילים פשוטות, להתמודד עם מצב שבו ההוצאות של העסק עולות על ההכנסות למשך מספר חודשים. בדרך כלל עסקים אלו הם העסקים המתקשים לגייס מספיק אשראי בנקאי לכסות על פערי התזרים השליליים.

לדוגמה, בחודש האחרון עקב המשבר הבריאותי אנשים מעדיפים להימנע מיציאה למסעדות. מסעדה מצליחה מסוימת מתחילה להבחין במגמת ירידה משמעותית בהכנסות, מה שמוביל להפסדים. במקום לסגור את הפעילות, המסעדה יכולה לגייס אשראי בנקאי שיאפשר לה לממן את פער התזרים השלילי עד לחלוף המשבר ולהתאוששות המכירות, אך במידה והמסעדה אינה מצליחה לגייס אשראי, גדלים הסיכויים שהם תקרוס במהרה.

מה עסקים צריכים לעשות בעקבות משבר נגיף הקורונה?

משבר נגיף הקורונה עלול להוביל להאטה משמעותית במשק הישראלי בתקופה הנראית לעין. ההאטה צפויה להקטין את הצריכה הישראלית, שפוגעת ישירות במחזורי המכירות של העסקים הקטנים והבינוניים.

בעקבות כך, עסקים צריכים להצטייד באשראי בנקאי על מנת להעניק לעצמם מרווח נשימה בחודשים הקרובים עד לסיום המשבר והתאוששות המשק. מרווח הנשימה התזרימי מאפשר לעסק להמשיך את פעילותו במתכונת בריאה בזמן המשבר, תוך יכולת לבצע פעולות לקראת צמיחה במהלך ההתאוששות העתידית של המשק.

סיוע לעסקים נפגעי נגיף הקורונה עם ערבות המדינה

חשוב להזכיר, שכיום משרד האוצר כבר מפעיל קרן הלוואות המעניקה סיוע לעסקים קטנים ובינוניים בשם "הקרן בערבות המדינה". הקרן מעניקה אלפי הלוואות בערבות מדינה מדי שנה לעסקים, לטובת מימון השקעה והון חוזר, וכבר הוכיחה את עצמה כקרן התומכת בעסקים קטנים ובינוניים בזמני משבר.

הלוואה בערבות מדינה הנה הלוואה בנקאית בפריסה ל-5 שנים, עם תקופת גרייס בחצי השנה הראשונה. הריבית בקרן נמוכה בהשוואה להלוואות בנקאיות רבות, הריבית אינה עולה על פריים + 3.5% ואף לרוב נמוכה מכך. המדינה משתתפת עם העסק במתן הביטחונות לבנק המלווה, על ידי מתן ערבות של 75%-90% מסך ההלוואה המאושרת בקרן (תלוי מסלול). ניתן לגייס הלוואה בערבות מדינה מבנק מזרחי, לאומי, מרכנתיל או הבינלאומי.

על רקע התפרצות נגיף הקורונה, הוחלט במשרד האוצר על הקמת מסלול הלוואות ייעודי לעסקים שנקלעו לקשיי תזרים כתוצאה מהתפרצות הנגיף. המסלול מיועד להעמדת הלוואות למימון הון חוזר בלבד לעסקים שיציגו קשר בין הקושי התזרימי וצרכי ההון החוזר של העסק לבין התפרצות הנגיף.

הטבות במסגרת מסלול נפגעי הנגיף

  • דרישה לביטחונות של 10% בלבד (במקום 25% במסלול הון חוזר רגיל).
  • פטור מתשלום אגרת הבדיקה בקרן על סך 250 ש"ח.
  • זמני טיפול מהירים יותר בקרן ובבנק המלווה.

מה עוד חשוב לדעת על מסלול לנפגעי נגיף הקורונה?

חשוב לדעת שכל בקשה המוגשת במסגרת במסלול סיוע לנפגעי נגיף הקורונה תוגש בצירוף שני מסמכים נוספים.

  • הצהרה חתומה על ידי עורך דין – המפרטת את הקשר התוצאתי בין צרכי התזרים להתפרצות הנגיף.
  • תחזית חודשית של רווח והפסד לשנת הפעילות הקרובה – המציגה את צרכי ההון החוזר.

לא רוצים הלוואה בערבות מדינה? ניתן גם לבחון גיוס הלוואה מקרן פועלים לעסקים או ישירות מבנק הפועלים.