עקב משבר נגיף הקורונה משרד האוצר הקים מסלול ייעודי חדש המעניק הלוואות בערבות מדינה לעסקים נפגעי קורונה. כל עסק שפעילותו נפגעה כתוצאה ממשבר נגיף הקורונה יכול לפנות לגיוס הלוואה בתנאים משופרים ובהליך פשוט ומהיר.

משבר נגיף הקורונה יוצר האטה גדולה במשק הישראלי שפוגעת בעסקים קטנים ובינוניים רבים. עקב כך, הקים משרד האוצר מסלול ייעודי המעניק הלוואות בערבות מדינה לעסקים נפגעי קורונה. מטרת המסלול היא לסייע לאותם עסקים לממן את הצורך התזרימי הנקודתי שנוצר עקב המשבר עם הלוואה בתנאים אטרקטיביים יותר מההלוואות במסלולי הקרן הרגילים.

אילו עסקים רשאים לפנות למסלול עסקים נפגעי קורונה?

  • כל עסק הרשום בישראל כעוסק פטור, עוסק מורשה, חברה בע"מ, שותפות, עמותה או אגודה שיתופית.
  • מחזור העסקים בשנה שעברה עד 400 מיליון שקלים.
  • העסק נקלע לקשיי תזרים בעקבות משבר נגיף הקורונה.

מהם התנאים של הלוואות בערבות מדינה לעסקים נפגעי קורונה?

  • סכום הלוואה עד 500,000 שקלים או 8% מהמחזור של שנה שעברה, הגבוה מבניהם*.
  • פריסה ל-5 שנים (60 תשלומים). ניתן לבקש דחייה של תשלומי הקרן עד 12 חודשים.
  • ריבית ממוצעת של פריים + 1.5%. תשלום מלא של הריבית על ידי המדינה בשנה הראשונה.
  • דרישה לביטחונות של 5% בלבד מסכום ההלוואה המאושרת.
  • הלוואות בערבות מדינה במסלול קורונה מוענקות ללא עמלות או תשלומים נוספים לבנק ו/או למדינה.

* עסקים שכבר קיבלו הלוואה בערבות מדינה יכולים לבקש השלמה מהקרן עד לסכום המקסימלי.

כיצד ניתן להגיש בקשה למסלול הייעודי החדש?

בכדי להגיש בקשה לגיוס הלוואה בערבות מדינה במסלול עסקים נפגעי קורונה ניתן ללחוץ כאן למעבר לעמוד המסלול הייעודי לעסקים נפגעי קורונה באתר משרד האוצר.

יש ללחוץ על כפתור הגשת בקשה (עובד רק בדפדפני גוגל כרום) ולהירשם לאתר משרד האוצר. תדרשו לאמת את זהותכם עם שתיים מאפשרויות הזיהוי הבאות: מספר תעודת זהות, מספר דרכון, מספר כרטיס אשראי ו/או מספר תעודת עולה.

לאחר ההרשמה נדרש למלא את טופס הבקשה ולבחור בנק מלווה. הבקשה תישלח באופן מיידי לבנק המלווה הנבחר. נציג הבנק ייצור קשר עם בעל עסק בתוך יום עסקים אחד להמשך טיפול. זמן הטיפול עד לקבלת תשובה סופית לגבי מתן ההלוואה בערבות המדינה במסלול לעסקים נפגעי קורונה הוא עד 7 ימי עסקים.

מה עוד כדאי לדעת על מסלול עסקים נפגעי קורונה?

עסקים שפונים לגיוס הלוואות בערבות מדינה דרך המסלול הייעודי החדש לנפגעי נגיף הקורונה צריכים לדעת מספר דברים לפני שהם מגישים בקשה:

אישור ההלוואה נתון גם להחלטת הבנק המלווה

חשוב לזכור שכספי ההלוואות בערבות המדינה ניתנות על ידי הבנקים ולא על ידי המדינה, המדינה רק מעניקה ערבות על ההלוואה. עקב כך, הסמכות לאישור או דחייה של מתן הלוואה בערבות מדינה הוא בסופו של דבר בידיו של ועדת האשראי שבה יושבים נציגי המדינה והבנק המלווה.

ניתן להעביר את הבקשה לבנק נוסף

במידה ובקשת ההלוואה בערבות מדינה במסלול לעסקים נפגעי נגיף הקורונה נדחתה על ידי וועדת האשראי, ניתן להפנות את הבקשה לבנק נוסף, עד ל-45 ימים ממועד קבלת הדחייה.

אין צורך בהגשת תכנית עסקית ומסמכים

בימים כתיקונם, בכדי לגייס הלוואה בערבות מדינה נדרש להציג למדינה תכנית עסקית ומגוון רחב של מסמכים רלוונטיים. במטרה להקל על עסקים בהגשת בקשה במסלול לנפגעי נגיף הקורונה ועל מנת לקצר את זמני הטיפול, כרגע לא נדרש להגיש תכנית עסקית ומסמכים בעת הבקשה.

עם זאת חשוב לקחת בחשבון שהבנקים בהחלט יכולים לבקש מבעל העסק להציג מסמכים רלוונטיים לבקשת ההלוואה בערבות מדינה (כגון דוחות כספיים, דפי בנק, אסמכתאות על פגיעה במכירות וכו') ו/או לבקש לקבל תכנית עסקית עם תחזית הכנסות לחודשים הקרובים.