מימון יבוא סחורה, בקרב יבואנים ובקרב עסקים קטנים המבצעים יבוא עצמאי, הוא מרכיב מרכזי בפעילות העסק. דרישת תנאי תשלום המזומן בקרב הספקים מחו"ל מאלצת את העסקים הקטנים לגייס הלוואות מהבנק בריביות גבוהות ששוחקות את הרווחים. למזלם של יבואנים רבים קיימת אפשרות לגייס הלוואה בערבות מדינה לטובת יבוא סחורה מחו"ל.

למה יותר ויותר עסקים קטנים מבצעים יבוא?

בעבר, בהרבה ענפים, יבוא סחורה מחו"ל התבצע על ידי יבואנים אשר פעילותם התמקדה אך ורק ביבוא סחורה ושיווקה בסיטונאות לעסקים אחרים באותו ענף. מצב זה נוצר עקב חוסר ידע של עסקים רבים בכל הנוגע לתהליכי היבוא ובעקבות מחסור בתחרות. אך כיום, בעקבות התחרות הגוברת בישראל, גלובליזציה והשחיקה בשיעורי הרווחיות של ענפים רבים, בנוסף ליבואנים הפועלים בשוק מתבצע יותר ויותר יבוא עצמאי על ידי העסקים הקטנים. אלטרנטיבת יבוא עצמאי של סחורה בקרב עסקים קטנים, בין אם זה חנות בגדים המייבאת את מלאי הבגדים מאיטליה או בין אם זה משווק אביזרי פלאפונים המייבא סחורה מסין, נמצאת בעלייה חדה.

מה היתרונות של ביצוע יבוא בצורה עצמאית לעסק קטן?

עסקים קטנים רבים פונים לביצוע יבוא עצמאי כתוצאה משני יתרונות מרכזיים:

  1. צמצום עליות המכר – יבוא ישירות מהספקים בחו"ל הוא עניין זול יותר בהשוואה לרכישת סחורה מיבואנים בארץ. זאת מכיוון שבביצוע יבוא עצמאי העסק עוקף את כל הגורמים המתווכים וחוסך עלויות תיווך מיותרות. בנוסף, לרוב בכדי לייבא נדרש לרכוש כמות סחורה גדולה מה שבטווח הרחוק משפר את שיעורי הרווח הגולמי של העסק. למשל, חנות בגדים יכולה לרכוש מיבואן בארץ סחורה כל חודש בשווי 50 אלף שקלים או לבצע יבוא עצמאי. אם אותו עסק מבצע יבוא עצמאי הוא יכול לחסוך עד 20% מעלויות רכישת הסחורה, לאחר הוצאות משלוח. בנוסף על העסק לרכוש לרוב סחורה גדולה יותר, לתקופה של 3 חודשים ועד חצי שנה. נניח שאותו עסק רכש סחורה בשווי של 240 אלף שקל. סחורה בשווי כזה, בייבוא עצמאי, יכולה להחזיק לעסק חצי שנה. כלומר בייבוא עצמאי חד פעמי העסק חסך 60 אלף שקלים בעלות המכר (עלות מכר של 240 אלף שקלים במקום 300 אלף שקלים ברכישת סחורה מיבואן ישראלי במהלך החצי שנה).
  2. מגוון סחורה רב יותר – כאשר עסק רוכש סחורה מיבואן מקומי הוא נאלץ להסתפק במגוון הסחורה המיובאת על ידי אותו יבואן. אז נכון שהיבואנים המקומיים מנסים לייבא מגוון רחב ככל הניתן של סחורה אך לא ניתן לסמוך על כך, במיוחד כאשר קיימת תחרות בשוק והרבה מהמתחרים של העסק רוכשים מאותו יבואן. פניה ליבוא עצמאי פותחת את העסק למגוון רחב יותר ממספר ספקים רב, מה שיכול להוות יתרון משמעותי על המתחרים. לדוגמה, מספר חנויות בגדים שרוכשות מאותו יבואן מלאי בגדים ימכרו סחורה דומה. ברגע שאחת מאותן חנויות תבצע יבוא עצמאי של מותג נוסף, שאינו נמצא במגוון של היבואן הישראלי, היא יוצרת לעצמה יתרון יחסי משמעותי על שאר החנויות.

הצורך בגיוס אשראי למימון עלויות יבוא?

יבוא עצמאי של סחורה הוא מאוד אטרקטיבי אך קיים חסם גבוה אחד –  הצורך בתזרים מזומנים משמעותי. תנאי הגביה המקובל והשכיח ביותר בקרב הספקים בחו"ל הוא מזומן. כלומר, הספקים בחו"ל מוכנים לשווק את הסחורה שלהם לעסקים בארץ כל עוד בעל העסק משלם את עלות הסחורה בעת ההזמנה, מראש.

קשה למצוא ואף בלתי אפשרי, במיוחד לעסקים המבצעים יבוא בפעם הראשונה, למצוא תנאי גבייה טובים יותר. עניין זה מכריח את העסק לגייס מזומנים לביצוע עסקאות מימון ייבוא, לרוב בתחילת הדרך של העסק אך גם בביצוע עסקאות יבוא גדולות תקופתיות, ישנם הרבה עסקים אשר פעילותם תלויה בביצוע שתיים עד שלושה עסקאות יבוא גדולות בשנה ושיווק הסחורה במהלך השנה. ואם לאותם עסקים אין את המימון לאותן עסקאות הם יכולים להיפגע קשות. הבנקים מודעים לעניין זה ולכן לרוב מנצלים את מצוקת העסק ומציעים הלוואות לביצוע עסקאות יבוא בתנאי הלוואה לא נוחים. עוד נזכיר שהרבה עסקים לוקחים הלוואות גישור לביצוע עסקאות מימון ייבוא, הלוואות גישור שמוענקות בתנאי ריבית גבוהים. על ידי גיוס הלוואה מהבנק למימון עלות היבוא העסק בעצם שוחק את שיעורי הרווחיות, שהם היתרון שבשבילו פנה לבצע יבוא.

הפתרון – פניה לאפיקי הלוואות בערבות המדינה

בעל עסק קטן המעוניין לבצע יבוא, בין אם הוא עסק המתמחה ביבוא ובין אם הוא עסק המבצע יבוא עצמאי, יכול לפנות לאפיקי הלוואות בערבות המדינה למימון עלות היבוא. העסק מגייס הלוואה בערבות מדינה בתנאי הלוואה נוחים משמעותית מההלוואות ליבוא שמתקבלות מהבנק ובכך מונע את השחיקה ברווחיות העסק, מה שמאפשר לעסק ליהנות מיתרונות ביצוע הייבוא ללא העמסה מיותרת על תזרים העסק. אם אתה עסק הזקוק להלוואה לצרוך מימון עסקת יבוא, מומלץ לפנות לקרן סיוע לעסקים לגיוס הלוואה בערבות המדינה.