הלוואות בערבות המדינה הפכו לפיתרון חילופי מצוין ללקיחת הלוואות גישור בקרב עסקים. הלוואה ארוכת טווח בריבית נמוכה מחליפה את הלוואות הגישור הרבות שהעסק לוקח וחוסכת עלויות ריבית משמעותיות שמגדילות את שורת הרווח של העסק. איך זה אפשרי?!

ובכן, נתחיל מכך שנסביר בקצרה מהם הלוואות גישור. הלוואות גישור הם בעצם הלוואות לעסקים מהבנק לתקופה קצרה שתפקידם "לגשר" על צורך נקודתי למימון שיש לעסק.

לדוגמה: עסק אשר מבצע עסקה גדולה הכוללת הוצאה מסוימת כיום כאשר הכנסה תתקבל בעתיד, יכול לקחת הלוואת גישור למימון ההוצאה הנוכחית שתוחזר לאחר קבלת ההכנסה מאותו עסקה.

הלוואות גישור בתיאוריה הם דבר מאוד נוח ופשוט לעסקים. העסק מקבל הלוואה היום בסכום מסוים ומתחייב להחזיר את כל ההלוואה במועד העתידי הידוע שבו הוא יקבל הכנסה.

לכן הלוואות גישור הפכו בשנים האחרונות לשכיחות מאוד בקרב עסקים, גם עסקים בעלי פער תזרימי מובנה וגם עסקים אשר מבצעים להם אין פער תזרימי מובנה אך מעדיפים לקחת הלוואה למימון ההוצאות של העסק.

הבעיה היא שגם הבנקים שמו לב לגידול בביקוש להלוואות גישור וכמו שידוע, אם בשוק עולה הביקוש ככה גם עולים המחירים, וזה מה שעשו הבנקים. הבנקים מנצלים את הביקוש הרב להלוואות גישור ולוקחים ריביות גבוהות יותר. ריביות ששוחקות את רווחי העסקים הללו ופוגעות בתזרים המזומנים שלהם.

על מנת להמחיש את השחיקה שיוצרים ההלוואות גישור ניתן כאן מצב מאוד שכיח. עסק מסוים אשר צופה לייבא סחורה כלשהי בעלות של 100 אלף שקלים ולשווק את כלל הסחורה כעבור כחודשיים בעבור 200 אלף שקלים, יפנה לפקיד הבנק שלו ויבקש הלוואה למימון יבוא הסחורה כיום. אותו פקיד יציע לו הלוואת גישור בריבית של 10% שאותה ייקח היום בגובה 100 אלף שקלים ויחזירה לאחר מכירת הסחורה בעוד כשלושה חודשים.

במצב כזה, על מנת לגייס את ההלוואה לביצוע העסקה, אותו בעל עסק מוכן לתת לבנק 10 אלף שקלים בתשלומי ריבית. סכום גבוה מאוד ביחס לסכום ההלוואה שהוא מקבל.

למה עסקים קטנים ממשיכים לקחת הלוואות גישור?

לשאלה זו ישנם מספר גורמים, חלקם בשליטתו של בעל העסק וחלקם לא. נתחיל מכך שאכן המציאות של היום, עסקים צריכים כל הזמן להמשיך ולממן את הפעילות השוטפת שלהם על מנת להתחרות בשוק ולגייס לקוחות, יש צורך כל הזמן להיות תחרותי ולגייס הלוואות לביצוע עסקאות.

במקרים הללו הלוואות גישור הם פתרון זמני טוב והעסקים הקטנים מוכנים לשחוק את הרווחיות שלהם על מנת להמשיך ולהכניס פעילות. בנוסף לכך, ישנם הרבה בעלי עסקים אשר התרגלו למצב ומעדיפים לגלגל הלוואות גישור מתוך נוחות במקום לחפש אלטרנטיבות גיוס אשראי אחרות. לאותם בעלי עסקים "אין את הכוח" לנסות ולצמצם את העלויות ריבית שלהם והם נשארים מקובעים בפעילות השוטפת שלהם.

כאשר אותם בעלי עסקים מגיעים למצב של מצוקה תזרימית, אז ורק אז, הם חובטים בעצמם על כך שלא נלחמו בעלויות הריבית הגבוהות.

כיצד הלוואה בערבות מדינה יכולה לסייע?

ללא ספק לקיחת הלוואה בערבות מדינה, אשר היא הלוואה ארוכת טווח בתנאי ריבית ופריסה נוחים, יכול לסייע לעסק הסובל מעלויות ריבית גבוהות כתוצאה מלקיחת הלוואות גישור. ההלוואות בקרן סיוע לעסקים הנם לחמש שנים, בריבית שנא סביב פריים+3%.

לצורך המחשה מספרית נחזור לעסק שהצגנו לעיל. נניח שאותו עסק היה לוקח הלוואה בערבות מדינה ארוכת טווח בגובה 100 אלף שקלים. אותו עסק היה צריך לשלם ריבית נמוכה בהרבה מממוצה הלוואות הגישור הניתנות בבנקים, הוא היה יכול להמשיך ולהחזיר את ההלוואה במהלך חמש שנים ולהשתמש בכספי ההכנסות למימון עסקאות נוספות או לסגור את ההלוואה. על ידי לקיחת הלוואה בערבות מדינה אותו עסק היה חוסך הוצאה של אלפי שקלים, או במילים אחרות, היה מגדיל את רווחיו במספר אחוזים.

אם אתה בעל עסק אשר לוקח הלוואות גישור בעלות ריבית גבוהה, ברר עוד היום את זכאותך לקבלת הלוואה בערבות מדינה והתחל לחסוך.