קרן פועלים לעסקים הפכה בשנתיים האחרונות לאחת מקרנות הסיוע הגדולות ביותר בשוק הפיננסיים הישראלי, ומתחרה רצינית לקרן הסיוע בערבות המדינה. אך גיוס הלוואה מקרן פועלים לעסק היא אינה משימה קלה. לכן, אנו רוצים לשתף אתכם במספר טיפים מועילים שיכולים לעזור לך לגייס בהצלחה הלוואה מקרן פועלים.

רוב העסקים כיום הזקוקים לאשראי עבור צמיחת העסק פונים לאחת משתי קרנות הסיוע הפעילות ביותר בשוק הפיננסיים הישראלי – קרן הסיוע לעסקים בערבות המדינה וקרן פועלים לעסקים. קרן פועלים לעסקים הוקמה לפני שנתיים על ידי בנק הפועלים בתור קרן מתחרה לערבות המדינה. מהר מאוד הקרן הפכה להיות אפיק גיוס אשראי מאוד אטרקטיבי לעסקים קטנים ובינוניים.

במידה והינך שוקל לגייס הלוואה מקרן פועלים לעסק, להלן מספר טיפים מועילים שכדאי להכיר לפני שניגשים לתהליך גיוס הלוואה מקרן פועלים לעסקים:

1. מומלץ לבחון את הכדאיות לגיוס הלוואה מקרן פועלים לעסק מול סניף פועלים

בין אם יש לך כבר חשבון עסקי בבנק הפועלים או בין אם לא, תמיד מומלץ להגיע להסכמה על הגשה לקרן פועלים לעסקים מול סניף פועלים ספציפי. זאת מכיוון שגם לסניף המלווה יש משקל באישור/דחייה של בקשה לקבלת הלוואה מקרן פועלים לעסקים. כך שאם מקבלים אישור ראשוני מהסניף המלווה זה מגדיל את הסיכויים להצליח בגיוס ההלוואה מקרן פועלים.

אם אין אישור ראשוני מסניף הפועלים המלווה, אין טעם להגיש בקשה לגיוס הלוואה מקרן פועלים לעסקים

2. ניתן לבצע בדיקה מקדמית לגיוס הלוואה מקרן פועלים מול BDI

באתר של BDI, הגוף המתאם של קרן פועלים לעסקים, ניתן למלא "בדיקה מקדמית" לגיוס הלוואה מקרן פועלים. הבדיקה המקדמית היא טופס שבו רושמים את פרטי העסק ובקשת ההלוואה. הטופס מועבר לנציג BDI ונציג מבנק הפועלים אשר מעניקים את חוות הדעת שלהם על העסק ובקשתו. במידה והמקדמית אושרה, העסק יכול לגשת לגיוס הלוואה מקרן פועלים.

אם העסק לא עבר בדיקה מקדמית של BDI, אין טעם להגיש בקשה לגיוס הלוואה מקרן פועלים לעסקים

3. קרן פועלים מעדיפה להעניק הלוואות להשקעה פיזית

גם אם העסק קיבל אישור ראשוני מהבנק ועבר בדיקה מקדמית של BDI זה לא מבטיח קבלת הלוואה מקרן פועלים מכיוון שרציונל הבקשה גם מהווה חלק חשוב באישור/דחייה של הבקשה. כדאי לדעת שכלכלני קרן פועלים מעדיפים להעניק הלוואות למימון השקעות פיזיות כגון שיפוצים במתחם העסק, קניית ציוד מקצועי, רכישת מכונות וכו'. כך שככל שהבקשה לגיוס אשראי מפועלים כוללת יותר מימון השקעות פיזיות, כך גדלים הסיכויים לקבל אישור על הלוואה מקרן פועלים לעסקים.

מומלץ לכלול כמה שיותר השקעות פיזיות בבקשת ההלוואה מקרן פועלים לעסקים

4. קרן פועלים מעדיפה גם להעניק מימון לגישור פער תזרימי

אין לעסק צורך במימון השקעה פיזית? אין בעיה. כלכלני קרן פועלים לעסקים נוטים גם לאשר מימון לגישור פער תזרימי נקודתי או מובנה. במידה ובאפשרותך להציג לקרן דרישה של העסק לממן פער תזרימי של הוצאות בהווה מול הכנסות עתידיות מובטחות, למשל מימון עסקת ייבוא גדולה במזומן, אז הסיכוי לקבל אישור על מתן הלוואה בערבות מדינה גדל.

מימון לגישור פער תזרים מובנה הוא גם רציונל חזק לגיוס הלוואה מקרן פועלים לעסקים

5. ניתן לבקש עד 50% מסכום הבקשה לסגירת אשראי בבנקים (אך לא בבנק פועלים)

קרן פועלים לעסקים גם מאפשרת לבקש עד 50% מסכום ההלוואה לסגירת אשראי בבנק. אך שימו לב שבעוד שהקרן לא מציינת במפורש שלא ניתן לבקש לכסות אשראי בבנק הפועלים עם כספי קרן פועלים לעסקים, מהניסיון שלנו בקשה שכזאת גוררת דחייה או אישור חלקי של ההלוואה. אז לא מומלץ לבקש הלוואה מקרן פועלים לסגירת אשראי בבנק הפועלים.

רוצה לבקש חלק מכספי הקרן לסגירת אשראי בבנק? מותר כל עוד זה לא אשראי בבנק הפועלים

6. מומלץ להיעזר ביועץ עסקי בשלב הכנת התוכנית העסקית לקרן לצורך גיוס הלוואה מקרן פועלים לעסק שלך

חשוב לדעת שהקרן דורשת לראות תכנית עסקית המפרטת את הפעילות הפיננסית של העסק, מצב האובליגו הבנקאי, הסבר על בקשת ההלוואה ותחזית פיננסית. בשלב זה מומלץ מאוד להיעזר ביועץ עסקי שיש לו ניסיון בהכנת תוכניות עסקיות לגיוס הלוואות מקרן פועלים על מנת להגיש את התוכנית העסקית הטובה ביותר ובעלת הסיכויים הגבוהים ביותר להוביל לאישור על הלוואה מהקרן.

נדרש להגיש תוכנית עסקית לקרן פועלים. צרו קשר עוד היום עם יועץ עסקי מנוסה

7. כדאי לשקול הגשה במקביל לקרן בערבות המדינה

אין שום מניעה להגיש בקשה במקביל לקרן בערבות המדינה. למעשה רוב העסקים הפונים לקרן פועלים מגישים את אותה תכנית עסקית גם לקרן הסיוע של המדינה. הגשה מקביל לגיוס הלוואה בערבות מדינה והלוואה מקרן פועלים מגדיל את הסיכויים של העסק לגייס הלוואה לעסק בסופו של התהליך, בנוסף להזדמנות לבצע משא ומתן בין שני בנקים שונים לגבי תנאי ההלוואה.

אם כבר מגישים בקשה לגיוס הלוואה מקרן פועלים לעסק, כדאי לבקש גם הלוואה עם ערבות המדינה