משרד האוצר פרסם לאחרונה את דוח נתוני הקרן בערבות מדינה העדכני לחודש יוני 2019. מעבר על נתוני פעילות הקרן בדוח החדש מעניק לנו מספר תובנות חדשות על אפיק הלוואה בערבות המדינה. אז לפני שפונים לבקש הלוואה מקרן המדינה לעסקים קטנים ובינוניים, יש כמה דברים שכדאי לדעת על פעילות הקרן.

הקרן בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים מדווחת בכל מספר חודשים על פעילותה למשרד האוצר.

בחודש האחרון התפרסמו הנתונים המעודכנים של הקרן עד לחודש יוני 2019. הדוח מציג את פעילות הקרן מיום תחילת פעילות המתכונת החדשה של הקרן (מרץ 2016) ועד יוני 2019.

לאחר בחינה מעמיקה של הנתונים המדווחים על ידי הקרן בערבות המדינה, יש מספר דברים שלמדנו על אפיק הלוואה בערבות המדינה שכל עסק צריך לדעת לפני שהוא פונה לגייס הלוואה מקרן המדינה לעסקים קטנים ובינוניים.

1. הקרן העניקה מעל 11 אלף הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים

החל מחודש מרץ 2016 ועד ליוני 2019 העניקה הקרן בערבות המדינה 11,775 הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים. מדובר על ממוצע של 294 הלוואות בכל חודש.

כמות הלוואות שכזאת בכל חודש מדגישה עד כמה רחבה פעילות הקרן בערבות המדינה בהשוואה לקרנות סיוע אחרות לעסקים כגון קרן נתן וקרנות הסוכנות היהודית.

עסקים קטנים ובינוניים שרוצים לפנות לקרן הלוואות שבאמת מעניקה סיוע לעסקים, חייבים לבחון זכאות לקבלת הלוואה בערבות המדינה. 

2. הקרן קרובה למיקסום כספי ערבות המדינה

בעת הקמת קרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה בתחילת שנת 2016, הכריז משרד האוצר שמטרת הקרן לסייע לעסקים בישראל בסכום כולל של 6 מיליארד שקלים תחת אפיק ערבות מדינה.

לפי דוח הנתונים של הקרן ליוני 2019, ניתן לראות שקרן הסיוע בערבות המדינה העניקה אשראי לעסקים בסכום מצטבר של 5.213 מיליארד שקלים.

משמע שהקרן בערבות המדינה מאוד קרובה למקסם את הכספים שניווטה המדינה לטובת סיוע לעסקים. הצפי הוא שעד סוף השנה הקרן כבר תעבור את יעד ה-6 מיליארד.

מומלץ עסקים קטנים ובינוניים לפנות לקרן בערבות המדינה מוקדם ככל האפשר בכדי לנצל את כספי ערבות המדינה.

3. ריבית על הלוואה מקרן המדינה פחתה בשנת 2019

ניתן לראות על פי הנתונים שהתפרסמו לאחרונה, שבמהלך שנת 2019 נוצרה הפחתה בריבית המוענקת על הלוואות בערבות מדינה בקרב כל הבנקים.

הריבית הממוצעת לשנת 2019 נמוכה ב-1.1% בהשוואה לשנת 2018. הפחתה מבורכת לכל העסקים המתכננים בקרוב להגיש בקשה לגיוס הלוואה בערבות המדינה.

לפירוט מלא על נתוני ריבית ערבות המדינה בשנת 2019 – לחצו כאן

4. רוב ההלוואות לעסקים בינוניים הן במסלול הון חוזר

משרד האוצר גם דיווח על התפלגות מתן הלוואות לפי המסלולים השונים בקרן: מסלול יצואנים, מסלול תעשייה, מסלול הון חוזר, מסלול השקעה, מסלול הקמת עסק ומסלול משולב (השקעה והון חוזר).

על פי נתונים המדווחים על מתן הלוואות בערבות מדינה לעסקים בינוניים ניתן לראות בבירור ש-65% מההלוואות המוענקות לעסקים בינוניים בקרן הן במסלול הון חוזר.

גרף התפלגות של מתן הלוואות במסלולים השונים ממחיש את נתון בצורה הכי טובה:

התפלגות מסלולי הלוואות לעסקים בינוניים

התפלגות מסלולי הלוואות לעסקים בינוניים

בעוד שככל הנראה יש מגוון סיבות שיכולות להסביר מדוע מעל שני שליש מההלוואות המוענקות לעסקים בינוניים בקרן הן למטרת מימון הון חוזר.

המסקנה שעסקים בינוניים צריכים לקחת מהנתון הזה היא, שכדאי להם לפנות לקרן למימון צרכי הון חוזר.

5. עסקים מהצפון והמרכז מגייסים הכי הרבה הלוואות בערבות מדינה

נתוני פעילות הקרן בערבות המדינה מציגים גם את החלוקה הגיאוגרפית של גיוס הלוואות במהלך השנים 2016-2019 עד כה.

בעוד שהקרן מסייעת לעסקים מכל רחבי הארץ, עסקים מאזור הצפון והמרכז מגייסים הכי הרבה הלוואות בערבות המדינה.

עד כה העניקה הקרן בערבות המדינה כ-6,480 הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים הממוקמים באזור הצפון והמרכז. מדובר על 55% מסך כלל ההלוואות שהוענקו לעסקים בקרן.

עסק מאזור הצפון והמרכז? יש לך סיכוי טוב מאוד לקבל הלוואה בערבות מדינה. פנה עוד היום לבדיקת זכאות לקבלת הלוואה מקרן המדינה.

6. עסקים קטנים מקבלים הלוואה מקרן המדינה בתדירות גבוהה

במהלך התקופה 3.2016-6.2019 העניקה הקרן בערבות המדינה 3,416 הלוואות לעסקים קטנים בעלי מחזור של עד 500 אלף שקלים בשנה (זה כולל הלוואות שהוענקו במסלול עסקים בהקמה).

סכום הלוואות זה מהווה 31% מסך כלל ההלוואות שהוענקו לעסקים קטנים במהלך פעילות הקרן.

הלוואות לעסקים קטנים מחזור שנתי

הלוואות לעסקים קטנים מחזור שנתי

כך שהדעה שהקרן בערבות המדינה עוזרת רק לעסקים מאוד מצליחים עם מחזור הכנסות גדול היא אינה נכונה. דווקא העסקים המתחילים והעסקים הקטנים במיוחד מקבלים הכי הרבה הלוואות בערבות המדינה.

רוצה לפתוח עסק? יש לך כבר עסק קטן? לא צריך לפחד להגיש בקשה לקרן בערבות המדינה. כדאי לברר זכאות לקבלת הלוואה בערבות המדינה עוד היום.