עסקים רבים המנהלים את חשבונם העסקי בבנק הפועלים נתקלים בדילמה – האם לגייס הלוואה ישירות מסניף הבנק או לפנות לגייס הלוואה ארוכת טווח דרך קרן פועלים לעסקים. כאשר שוקלים את דרך הפעולה הטובה ביותר לגייס הלוואה מבנק הפועלים צריך לבחון מספר גורמי החלטה.

בנק הפועלים הוא הבנק הגדול ביותר בישראל והוא משרת מאות אלפי עסקים קטנים ובינוניים בישראל.

לכן, זאת לא הייתה הפתעה שלאחר הפסקת פעילות הבנק עם הקרן בערבות המדינה נפתחה קרן הלוואות פרטית של בנק הפועלים בשם קרן פועלים לעסקים.

קרן זו מעניקה הלוואות בתנאים דומים לתנאים של הלוואות בערבות המדינה.

בעקבות כך, הרבה עסקים קטנים ובינוניים בישראל פונים לגייס הלוואה מקרן פועלים בנוסף לבקשות גיוס הלוואה בערבות מדינה.

עסקים המנהלים חשבון עסקי בבנק הפועלים יכולים גם הם לפנות לקרן פועלים בכדי לגייס הלוואה, אך תמיד עולה השאלה, "האם לא כדאי פשוט לפנות לסניף הבנק שלי בפועלים ולגייס הלוואה ישירה מבנק הפועלים?".

ובכן, התשובה לשאלה זו היא תשובה מורכבת המשתנה מעסק לעסק.

עם זאת, אנו רוצים לעלות לך כמה נושאים חשובים שיכולים לעזור לך להחליט מתי כדאי לפנות לקרן ומתי זה בסדר לגייס הלוואה ישירה דרך סניף בנק הפועלים שלך.

היסטוריית ההתנהלות הבנקאית של העסק בסניף בנק הפועלים

אחד הגורמים החשובים ביותר בגיוס הלוואות ישירות מבנק היא תמיד ההיסטוריה של התנהלות בעל העסק, והעסק עצמו כמובן, בסניף הבנק שלו.

ככל שההתנהלות של העסק תקינה יותר, כך יש לו יותר חופשיות בגיוס אשראי.

רוב הסיכויים שאם ההיסטוריה של העסק תקינה וללא רבב, הוא יכול לקבל הלוואה ברגע מבנק הפועלים מבלי לעבור את הבדיקה של חברת BDI (הגוף המתאם של הקרן).

אם בעבר היו לך צ'קים שחזרו, חריגות בחשבון, תשלומים מאוחרים או שסתם הקשר שלך עם פקידי הבנק לא כזה טוב אז אולי יהיה מומלץ לך לפנות קודם כל לקבלת המלצה חיובית מכלכלני BDI.

כמובן שגם האופציה של הלוואה בערבות מדינה תהיה פתוחה עבורך בבנקים אחרים (לאומי, מזרחי, מרכנתיל או אוצר החייל).

איך תנאי ההלוואה המוצעת מהבנק משתווה לתנאי קרן פועלים לעסקים?

עסקים ששוקלים לפנות לקרן בערבות המדינה או לקרן פועלים צריכים בכל מקרה לבחון את האפשרות לגייס הלוואה ישירה דרך סניף הבנק שלהם.

אם העסק יכול לקבל הלוואה בתנאים נוחים יותר מערבות המדינה ללא הצורך לעבור את תהליך הבדיקה המעמיק של הקרנות – נהדר!

פנו עוד היום לסניף בנק הפועלים שלכם ובקשו לקבל הצעה על מתן אשראי בהתאם לצרכי העסק.

במידה והצעת הבנק לאשראי ישירות מהסניף אינה טובה כמו תנאי ההלוואה של קרן פועלים, אז הדילמה שלכם נפתרה.

למי שלא מכיר את תנאי קרן פועלים, להלן התנאים של הלוואות דרך הקרן: פריסה ל-6 שנים עם עד שנה גרייס, ריבית אטרקטיבית, בקשה לעמדת ביטחונות של עד 25% בלבד ופטור מעמלות בנקאיות רבות.

האם יש באפשרותך להציג ביטחונות כנגד הלוואה מבנק הפועלים?

אחת הסיבות הגדולות ביותר שעסקים קטנים ובינוניים פונים לגיוס הלוואות בערבות מדינה והלוואות דרך קרן פועלים לעסקים היא ההקלה בהצגת ביטחונות.

בקרנות אלו הבנקים מבקשים מהעסק להציג עד 25% ביטחונות בלבד (בערבות המדינה עסקים בהקמה צריכים להציג רק 10%), שזה מזומן שיופקד בפיקדון בסניף כנגד ההלוואה.

במידה וקיימת בעיה של הצגת ביטחונות לקבלת הלוואה ארוכת טווח ישירות מהסניף, אז קבלת ערבות בנקאית של הנהלת בנק הפועלים על ידי המלצה חיובית של קרן פועלים לעסקים יכולה להיות הפתרון הנדרש בכדי לגייס הלוואה מבנק הפועלים.

הלוואות מעל 500 אלף שקלים קלות יותר לגיוס דרך קרן הפועלים

הסכום המקסימלי הניתן לגיוס דרך קרן פועלים לעסקים הנו 500 אלף שקלים לעסקים עם מחזור הכנסות של עד 5 מיליון שקלים בשנה, ו-10% מהמחזור לעסקים עם מחזור הכנסות שנתי גדול יותר (כל עוד סך ההלוואה לא עולה על 3 מיליון שקלים).

כלומר, עסקים עם מחזורי הכנסות גבוהים יכולים לקבל הלוואות בסכומים שמעל חצי מיליון שקלים לפריסה ארוכה ובתנאים טובים.

עסקים עם מחזור הכנסות של מעל 5 מיליון כבר יודעים עד כמה קשה היום לקבל הלוואה ישירה מהסניף בסכומים שעולים על חצי מיליון שקלים.

לרוב תהליך הגיוס מאוד מסורבל והבנקים נוטים לבקש מהעסק ביטחונות נוספים בכדי להוריד את הסיכון של הסניף במתן הלוואה כל כך גבוהה.

במקרים כאלו, רצוי לשקול ברצינות להגיש תכנית עסקית מסודרת לקרן פועלים בכדי לגייס בהצלחה הלוואה בסכום המבוקש ללא בקשות מיוחדות מהסניף עצמו.