קרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה הכריזה היום שהבנק הבינלאומי הראשון מצטרף לרשימת הבנקים המשתפים פעולה עם הקרן. מהיום עסקים קטנים ובינוניים יכולים לגייס הלוואה בערבות מדינה מהבנק הבינלאומי בדומה לגיוס הלוואה בערבות המדינה מבנק לאומי, מזרחי, מרכנתיל ואוצר החייל.

הלוואה בערבות המדינה היא אחת מסוגי ההלוואה המוכרים ביותר בישראל. קרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה אחראית ל-3% מסך כל האשראי המוענק לעסקים קטנים ובינוניים. המדינה מעניקה מדי חודש ערבות למאות הלוואות עסקיות מתוך המטרה לסייע להקמה וצמיחה של עסקים בישראל.

מהם התנאים של הלוואה בערבות המדינה?

  • פריסה ל-5 שנים (60 תשלומים)
  • גרייס עד חצי שנה (תשלום רק על ריבית למשך 6 חודשים)
  • הלוואות בסכום של עד חצי מיליון או 8% מהמחזור (הגבוה מבניהם)
  • דרישה לביטחונות של עד 25% (רק 10% במסלול עסקים בהקמה).

ניתן לגייס הלוואה בערבות מדינה מהבנק הבינלאומי

עד היום הקרן בערבות המדינה שיתפה פעולה עם 4 בנקים בלבד: בנק לאומי, בנק מזרחי טפחות, בנק מרכנתיל דיסקונט ובנק אוצר החייל. אך החל מהיום ניתן לגייס גם הלוואה בערבות מדינה מהבנק הבינלאומי. הבנק הבינלאומי, שהנו חלק מקבוצת הבנקים המאוגדת עם אוצר החייל, רשאי לפעול בכלל הקרנות הפעילות להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות מדינה כמו כל שאר הבנקים שצוינו לעיל.

ההחלטה לצרף את הבנק הבינלאומי הראשון בע"מ לפעילות הקרן בערבות המדינה התקבלה בהמשך לישיבות ודיונים אותם קיימה הקרן בערבות המדינה עם נציגי הבנק הבינלאומי בחודשים האחרונים. המטרה ברורה – הוספת בנק נוסף שיסייע לקרן בערבות המדינה להעניק יותר הלוואות בערבות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים בישראל.

חשוב לציין: עסקים שרוצים לקבל הלוואה בערבות המדינה חייבים לפתוח חשבון (לפחות חשבון הלוואה בלבד) באחד מהבנקים שעובדים עם קרן הסיוע לעסקים בערבות מדינה.

איך הצטרפות הבנק הבינלאומי לפעילות הקרן תורמת לעסקים קטנים ובינוניים?

אנו רוצים לשבח את הקרן בערבות המדינה על הוספת בנק נוסף לפעילות מתן הלוואות בערבות מדינה. כניסת הבנק הבינלאומי הראשון לרשימת הבנקים של הקרן בערבות המדינה תורמת לעסקים קטנים ובינוניים במספר דרכים:

עסקים הפועלים בבנק הבינלאומי לא צריכים לפתוח חשבון בבנק אחר

עד היום עסקים המנהלים חשבון עסקי בבנק הבינלאומי הראשון שרצו לגייס הלוואה בערבות המדינה היו מחויבים לפנות לבנק אחר (מרכנתיל, לאומי, מזרחי או אוצר החייל) על מנת לקבל את ההלוואה. זה היה מצריך מהם לאתר סניף בנק אחר שעובד עם הקרן ולפתוח שם חשבון עסקי נוסף, תהליך שגרר עלויות נוספות לגיוס ההלוואה ובמקרים רבים עיכב את תהליך קבלת ההלוואה בערבות המדינה.

אך עם כניסת הבנק הבינלאומי לרשימת הבנקים המשתפים פעולה עם הקרן, עסקים המנהלים את החשבון העסקי בבנק הבינלאומי יכולים לקבל הלוואה בערבות המדינה בסניף שלהם.

הגדלת כוח המיקוח של עסקים מול הבנקים בגיוס הלוואות בערבות מדינה

אופציית בנק נוספת בערבות המדינה מגדילה את כוח המיקוח של העסקים מול הבנקים שעובדים עם הקרן בערבות המדינה. ככל שיש לעסקים יותר אופציות של בנקים להפנות אליהם את המלצת הקרן, כך יש להם יותר הזדמנויות לקבל תנאים טובים יותר על הלוואה בערבות מדינה ויותר כוח במשא ומתן על תנאי ההלוואה מול הבנק הנבחר.

יש לציין לטובה גם את פעילות קרן פועלים, שהוקמה בשנת 2016, שהגדילה את כוח המיקוח של עסקים מול הבנקים שעובדים עם הקרן בערבות המדינה.

בנק חדש בקרן בערבות המדינה שרוצה להוכיח את עצמו

ניתן להסיק שבטווח הקצר ייווצר גידול בכמות ההלוואות המוענקות בקרן וירידה בתנאי הריבית כתוצאה מכניסת בנק חדש שמגיע "רעב" לפעילות מתן הלוואות בערבות מדינה ורוצה להוכיח את עצמו כגורם משמעותי בקרן.

עסקים יכולים לנצל את המומנטום של כניסת הבנק הבינלאומי הראשון בכדי להגדיל את הסיכויים שלהם לקבל המלצה חיובית בוועדת האשראי של הקרן ולהשיג תנאי הלוואה אטרקטיביים יותר.