הלוואות בערבות מדינה הן פתרון מימון מאוד נוח לעסקים קטנים במשק הישראלי, לרבות עסקים קטנים. הלוואה בערבות מדינה לעסקים קטנים מקרן הסיוע של משרד האוצר יכולה לעזור גם לעסק הקטן שלך.

כאשר היום יותר ויותר עסקים קטנים מתקשים לגייס הלוואות בתנאים נוחים מהבנקים, הפתרון של הלוואה בערבות מדינה לעסקים קטנים תופסת מקום גבוה יותר בקרב אפיקי המימון לעסקים הקטנים.

ביחד עם ערבות המדינה, המדינה מצליחה לסייע ליותר לעסקים לגייס אשראי נוח שמתאים להם מבחינת יכולת החזר.

הלוואה בערבות המדינה מייצרת גידול במתן האשראי לעסקים הקטנים, מה שבסופו של דבר מייצר צמיחה במשק.

תנאי ההלוואה בערבות המדינה מתאימים מאוד ליכולת ההחזר של העסקים הקטנים מכיוון שפריסת ההלוואה המוענקת היא תמיד בפריסה ל-60 חודשים, כאשר ניתן לקבל חצי שנה תקופת גרייס.

הלוואה בערבות מדינה לעסקים קטנים מוענקת בריבית שבוודאות לא עולה על פריים+3.5%, ואף במקרים רבים נמוכה יותר, בהתאם לנתוני העסק.

מבחינת ביטחונות, העסק נדרש להציג רק 10%-25% ביטחונות כנגד ההלוואה, בהתאם לסטאטוס העסק, כאשר שאר הביטחונות אל מול ההלוואה הן השתתפות של המדינה מול הבנק.

מתי הלוואה בערבות מדינה יכולה להתאים לעסקים קטנים?

הלוואה בערבות מדינה לעסקים קטנים היא פתרון מצוין למגוון רחב של מטרות עסקיות, החל מהקמת עסק ועד להון חוזר לעסקים קטנים קיימים.

עסק קטן יכול לגייס הלוואה בערבות מדינה לכל מטרה עסקית שעומדת עם רוח הקרן ומקבלת אישור בוועדת האשראי הסופית.

ישנם כמה מקרים בהם הלוואה בערבות המדינה יכולה להתאים מאוד לעסקים קטנים:

מימון הקמת עסק

עסקים קטנים צריכים מימון אשראי כבר משלבי ההקמה וכאן נכנס לפעולה הפתרון של גיוס הלוואה מהמדינה.

הקרן לעסקים קטנים מעניקה הלוואות מדינה ליזמים אשר רוצים להקים עסק דרך מסלול עסקים בהקמה שמאפשר לאותם יזמים הפונים לקרן לממן את כלל עלויות הקמת העסק, עלויות ההקמה הפיזיות וצרכי ההון החוזר הראשוניים של העסק.

יזם יכול לגייס הלוואה בערבות מדינה בסכום של עד 500 אלף שקלים במסלול עסקים בהקמה, בהתאם לתכנית עסקית מפורטת שמעידה על סך ההשקעה הנדרשת בעסק ויכולת ההחזר של העסק העתידי.

לדוגמה, נניח ויש יזם שמעוניין להקים חנות לשיווק מזון ומוצרים נלווים לחיות מחמד.

לאחר שהוא מוצא מתחם לחנות, עלויות ההקמה שלו יהיו מורכבים משיפוצים במתחם החנות (עבודות גבס, חשמל וכו'), מידוף החנות, רכישת מלאי מוצרי מזון לבעלי חיים (מלאי מגוון למספר חיות מחמד), רכישת מלאי מוצרים נלווים לשיווק (מלאי מגוון שיאפשר לו למקסם את הכנסות העסק), פרסום במקומונים, פרסום באינטרנט וצורך ביתרת תזרים מזומנים מספקת למימון עלויות ההון החוזר של העסק.

מכיוון שרוב הסיכויים שליזם הזה אין יכולת לממן עלויות גבוהות להקמת העסק, הוא יכול לפנות ולגייס הלוואה בערבות מדינה דרך הקרן להלוואות בערבות מדינה במסלול עסקים בהקמה.

בהתאם להצעות המחיר שהוא יקבל על השיפוצים ורכישת המלאי הנדרשת הוא יכול לבנות תכנית עסקית לקרן ולגייס את כלל הסכום הנדרש לעלויות ההשקעה וההון החוזר הנדרשות.

מימון השקעה בעסק קיים

עסקים קטנים זקוקים לבצע השקעות בעסק במהלך חיי העסק, בין אם זה השקעה משמעותית של התרחבות העסק או בין אם זה השקעה מזערית שוטפת בעסק.

עסקים לא יכולים להרשות לעצמם לעמוד במקום והם חייבים כל הזמן לעשות פעולות בכדי לצמוח ולהתקדם.

הבעיה היחידה היא, שלעסקים קטנים אין לרוב יכולת תזרים מזומנים להתמודד עם חלק ניכר מההשקעות שהם זקוקים להם. לשם כך הם חייבים לגייס הלוואות עבור מימון ההשקעה.

אך אם תנאי ההלוואה אינם נוחים, הרבה פעמים ביצוע השקעה, בהתחשב בעלויות המימון, הופך ללא כדאי.

עם זאת, במקרים של השקעה בעסק קיים פתרון המימון של הלוואה בערבות מדינה לעסקים קטנים שיכול להיות בדיוק מה שהעסק צריך.

הקרן בערבות המדינה מעניקה הלוואות בערבות המדינה למימון השקעה בעסקים דרך מסלול השקעות.

כל עסק שנדרש לבצע השקעה בעסק יכול לגייס הלוואות מדינה בתנאים נוחים ובכך לשמור על כדאיות ביצוע ההשקעה בעינה.

לדוגמה, נניח ויש מפעל מזון שמייצר נתחי בשר קפואים, ועוד נניח שאותו מפעל משתמש במקפיא בגודל בינוני לאחסון הנתחים של הבשר.

עכשיו אותו מפעל, עקב צמיחה וגידול בביקוש למוצרי המפעל, מעוניין להחליף את המקפיא למקפיא גדול יותר בעלות של 500 אלף שקלים.

לאחר בדיקה בשטח וביצוע הערכות, המפעל מעריך שהחלפת המקפיא תייצר גידול של 50 אלף שקלים בהכנסות החודשיות.

אם העסק נדרש לגייס מימון עבור ביצוע ההשקעה, כדאיות ביצוע ההשקעה למפעל תהיה תלויה רבות בהלוואה המגויסת מכיוון שככל שתנאי ההחזר של המפעל על ההלוואה גבוה יותר, כך רווחי המפעל מההשקעה יהיו נמוכים יותר.

זהו מקרה מצוין לכך שגיוס הלוואות בערבות המדינה מתאימות לביצוע השקעה לעסק קיים, כי כל גיוס של הלוואה בריבית נמוכה יותר יגדיל את כדאיות ההשקעה בעסק.

מימון הון חוזר לתמיכה בפעילות עסקית צומחת

ככל שעסק קטן גדל, מחזור ההכנסות שלו צומח, כך הוא גם נדרש לממן יותר הוצאות בעסק.

עסקים קטנים צריכים במקרים רבים לממן פער תזרימי מובנה שגדל ככל שהעסק צומח או לחילופין נדרשים לממן יותר הוצאות שוטפות בעסק שגדלות עם מחזורי הפעילות.

שעסק נמצא במגמה של צמיחה, לא רק שיותר קל לו לגייס הלוואות מדינה לעסקים, גם הוא יכול להראות רציונל גיוס אשראי חזר ויכולת החזר איתנה שתבטיח לו את אישור הקרן על גיוס הלוואה בערבות מדינה.

מבחינת מטרות עסקיות מצוינות לגיוס הלוואה דרך הקרן בערבות מדינה ניתן למצוא מטרות עסקיות כגון: גיוס הלוואות בערבות המדינה למימון פער תזרימי עקב גיוס לקוחות חדשים, גיוס הלוואה בערבות המדינה למימון עסקאות ייבוא, מימון העסקת עובדים נוספים לעסק בתחום השירותים וגיוס הלוואות מדינה להון חוזר בהמשך לביצוע השקעה בעסק.

הדוגמה הכי טובה לכך שעסק נדרש לגייס הלוואה בערבות מדינה עבור תמיכה בפעילות עסקית צומחת היא מצב שבו עסק נדרש לממן עסקת ייבוא של סחורה שכבר הוזמנה.

נניח ויש עסק שמשווק סלונים איטלקיים ללקוחות פרטיים.

אם למשל אותו עסק קיבל עכשיו 10 הזמנות חדשות מלקוחות על סלונים איטלקיים שעלות הייבוא שלו הנה 100 אלף שקלים, תמורת רווח של 50%. זאת אומרת שבעקבות הצמיחה שלו בביקוש העסק נדרש לממן הוצאה של 100 אלף שקלים בכדי לייצר רווח גולמי של 50 אלף שקלים.

במילים אחרות, בכדי להגדיל את הרווח שלו, העסק נדרש לממן הוצאות גדולות יותר.

הלוואה בערבות המדינה יכולה להתאים לאותו עסק בתור פתרון מימון להוצאות הייבוא ולאפשר לו לגייס מימון עבור אותו ייבוא בתנאי ריבית נמוכים.

מצוקה תזרימית בעסק

עסקים קטנים רבים נתקלים מדי פעם בבעיות תזרים מזומנים במהלך השנה.

לפעמים מצוקות תזרים אלו נובעות מעונתיות כלשהי ולפעמים מהשפעות חיצוניות אחרות שאינן תלויות בניהול העסק.

במקרים כאלו, אין מנוס לאותם עסקים מלגייס הלוואה שתאפשר להם לצלוח את התקופה הבעייתית עד לאיזון העסק.

הרבה עסקים נוטים לגייס הלוואות מהירות בריבית גבוהה ולפגוע להם בפעילות העסק עוד יותר, לכן המדינה מאפשרת לעסקים במצוקה לגייס הלוואות בערבות המדינה מתוך המטרה לסייע לאותם עסקים המתקשים.

גיוס הלוואות בערבות המדינה להתמודדות עם מצוקה תזרימית הוא פתרון מצוין מכיוון שגם העסק מגייס את המזומנים שהוא צריך וגם אינו מכביד על עצמו בעלויות מימון גבוהות כתוצאה מכך.

למשל, עסק שסובל מעונתיות ומודע לכך שבתקופות החגים הכנסות העסק יורדות משמעותית, בעוד שהוצאות התפעול יחסית קבועות, יכול לגייס הלוואה בערבות המדינה למימון הפער השלילי שיווצר בתזרים המזומנים בריבית נוחה שלא תעמיס על העסק עלויות מימון מיותרות.

הלוואה בערבות מדינה לעסקים קטנים מתאימה למגוון רחב של צרכים ומטרות עסקיות.

מומלץ לבדוק את האפשרות לגייס הלוואות בערבות מדינה מהקרן לעסקים קטנים במידה ולעסק יש צורך בגיוס הלוואה לאחד מהמטרות שצוינו לעיל.