בנק מרכנתיל מעניק מאות מיליוני שקלים בשנה דרך קרן הסיוע של המדינה. יזמים ועסקים מוזמנים להגיש בקשה לגיוס הלוואה בערבות המדינה מבנק מרכנתיל, אך לפני הגשת הבקשה, יש מספר דברים שכדאי לדעת.

בשנים האחרונות יזמים ועסקים רבים גייסו בהצלחה הלוואה בערבות המדינה מבנק מרכנתיל. סך האשראי שהוענק על ידי בנק מרכנתיל דרך הקרן בערבות המדינה מסתכם עד סוף שנת 2019 ב-876 מיליון שקלים. זהו סכום האשראי השלישי הכי גבוה שהוענק על ידי בנקים בקרן המדינה, אחרי בנק לאומי ומזרחי.

בהחלט מומלץ לשקול להגיש בקשה לגיוס הלוואה בערבות המדינה דרך בנק מרכנתיל. אך לפני שמגישים בקשה יש מספר דברים שכדאי לדעת.

בנק מרכנתיל העניק מעל 2,500 הלוואות בערבות מדינה

החל משנת 2016 ועד לאמצע שנת 2019 העניק בנק מרכנתיל 2,487 הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים. מהנתונים הללו ניתן להניח בבטחה שעד לרגע כתיבת המילים הללו, בנק מרכנתיל כבר העניק מעל 2,500 הלוואות בערבות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים.

קיימת תחרות גדולה בין הבנקים על מתן הלוואות בערבות המדינה. מומלץ לנצל זאת בכדי להגיש בקשה לבנק מרכנתיל או לאחד הבנקים האחרים המעניקים ערבות מדינה – מזרחי, לאומי והבינלאומי.

הלוואה בערבות המדינה מבנק מרכנתיל פתוחה לכל לקוחות הבנקים

חשוב לדעת שלא חובה להיות לקוח של בנק מרכנתיל בכדי לקבל הלוואה בערבות המדינה מבנק מרכנתיל. הלוואות בערבות המדינה פתוחות בפני כל לקוחות הבנקים, כך שגם עסק המנוהל בבנק אחר יכול לפנות לקרן בערבות המדינה ולבקש לקבל את כספי הקרן בסניף של מרכנתיל.

ערבות מדינה היא רק להשקעה והון חוזר

חשוב לדעת שהקרן בערבות המדינה מאשרת רק בקשות למימון השקעה והון חוזר. כל בקשה שאינה עומדת בקריטריון של מימון השקעה פיזית בעסק או מימון צרכי הון חוזר, ככל הנראה תידחה על ידי כלכלני הקרן.

לדוגמה, בקשה למימון קנייה של ציוד ומכונות עבור עסק הנה בקשה עם רציונל חזק לקבל אישור על הלוואה בערבות מדינה, מצד שני, בקשה למימון הון חוזר עבור עסק שמקבל את כל הכנסותיו במזומן (ולמעשה לא סובל מפערי תזרים) תדחה.

הריבית הממוצעת לעסקים קטנים בבנק מרכנתיל היא פריים + 3.16%

על פי נתוני הקרן בערבות המדינה לשנת 2019, הריבית הממוצעת שהוענקה לעסקים קטנים בבנק מרכנתיל היא פריים + 3.16%. זהו ממוצע הריבית הגבוה ביותר בקרב הבנקים שעובדים בשיתוף פעולה עם הקרן.

המסקנה שעולה מהנתונים הללו היא, שמומלץ לעסקים קטנים לבחון את האפשרות לגייס הלוואה בערבות המדינה מהבנקים האחרים הפועלים עם הקרן (לאומי, מזרחי והבינלאומי). עם זאת חשוב לזכור, שתנאי הריבית נקבעים באופן פרטני עבור כל עסק, כך שלא בהכרח העסק יקבל את הריבית הגבוהה ביותר מבנק מרכנתיל.

הריבית הממוצעת לעסקים בינוניים בבנק מרכנתיל היא פריים + 2.47%

על פי נתוני הקרן בערבות המדינה לשנת 2019, הריבית הממוצעת שהוענקה לעסקים בינוניים בבנק מרכנתיל היא פריים + 2.47%. זהו ממוצע הריבית הנמוך ביותר בקרב הבנקים שעובדים בשיתוף פעולה עם הקרן.

בעקבות הנתונים הללו, מומלץ לעסקים בינוניים (מחזור הכנסות מעל 25 מיליון שקלים בשנה) לבחון קודם את האפשרות לגייס הלוואה בערבות המדינה מבנק מרכנתיל לפני הבנקים האחרים בקרן. עם זאת חשוב לזכור, שתנאי הריבית נקבעים באופן פרטני עבור כל עסק, כך שזה לא מבטיח שעסק בינוני יקבל את הריבית הנמוכה ביותר.

לקוחות בנקים אחרים צריכים לקבל אישור ראשוני מבנק מרכנתיל לפני ההגשה

רוצה לגייס הלוואה בערבות מדינה מבנק מרכנתיל? במידה ואין חשבון עסקי או פרטי בבנק מרכנתיל, יש לפנות לסניף בנק מרכנתיל לקבל אישור ראשוני להגיש בקשה לקרן בערבות המדינה.

רק לאחר קבלת אישור ראשוני מסניף בנק מרכנתיל ניתן להתקדם בתהליך ההגשה. על מנת לאתר סניף בנק מרכנתיל הקרוב לכתובת העסק ניתן להיכנס לממשק מציאת סניף עסקי באתר מרכנתיל על ידי לחיצה כאן.