בעלי עסקים אשר רוצים להכין לבד, ללא יועץ עסקי מנוסה, תכנית עסקית עבור גיוס הלוואות בערבות המדינה צריכים להימנע ממספר טעויות נפוצות בכתיבת תכנית עסקית אשר יכולות לפגוע בסיכויים שלהם לקבל המלצה חיובית מהקרן בערבות המדינה.

כחלק מתהליך הגיוס גיוס הלוואות בערבות המדינה דרך קרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים של המדינה נדרש כל עסק להגיש תכנית עסקית המפרטת את הנתונים הכספיים ורציונל הבקשה.

על סמך התכנית העסקית הזאת תבסס מרבית בדיקת כלכלני הקרן למתן המלצה חיובית או שלילית על הענקת ערבות המדינה לעסק.

ללא הגשה של תכנית עסקית תקינה ומקצועית אין לעסק סיכויים גבוהים לגייס בהצלחה את ההלוואה בערבות המדינה, לכן, מומלץ להיעזר ביועץ עסקי בעל ניסיון בכתיבת תכניות עסקיות לקרן הסיוע.

במידה ואתם מחליטים לערוך תכנית עסקית בעצמכם עבור הקרן, ללא ליווי מקצועי של כלכלן, תדרשו להקפיד רבות על הכנת התכנית העסקית ולנסות להימנע ממספר טעויות נפוצות שמבצעים בעלי עסקים אשר כותבים תכנית עסקית לגיוס הלוואה בערבות מדינה בלי כלכלן מנוסה.

טעות מספר 1: הכנת תכנית עסקית לא ממוקדת

עסקים קטנים ובינוניים תמיד זקוקים לאשראי ולסיוע בהלוואות אטרקטיביות כמו הלוואות בערבות המדינה, אך אם התכנית העסקית שמוגשת לקרן אינה מצליחה להציג בצורה ממוקדת את צרכי האשראי של העסק אז לא תתקבל המלצה חיובית בקרן.

התכנית העסקית שתוגש לקרן חייבת להיות תכנית שמסבירה בצורה ברורה בדיוק לשם מה יופנו כספי הקרן שיוענקו לעסק.

אסור לכם להגיש תכנית עסקית מעורפלת שמדברת בצורה כללית על הסיבות לכך שהעסק דורש סיוע של אשראי עסקי, אלא עליכם לפרט ולהסביר בדיוק מהן הסיבות שהובילו את העסק לפנות לקבל הלוואה בערבות מדינה.

הדוגמה הכי טובה לכך היא במידה ומדובר על תכנית עסקית במסלול השקעות של העסק.

הרבה בעלי עסקים שמגישים תכנית עסקית לבדם יציינו בצורה כללית שצריך לבצע רכישה של ציוד עבודה חדש בעלות של 200 אלף שקלים.

אך כלכלן מנוסה יודע שתכנית עסקית למסלול השקעות בקרן בערבות המדינה חייבת לכלול רשימה מפורטת של הציוד הנדרש, בצירוף הצעות מחיר המגבים את הסכומים הרשומים.

טעות מספר 2: התכנית העסקית כתובה בצורה חובבנית

הגופים המתאמים של קרן הלוואות בערבות המדינה מציעים לעסקים שרוצים לגייס הלוואה בערבות מדינה שאלון גיוס הלוואה, שהוא פורמט בסיסי של תכנית עסקית, אך חשוב להפנים שהגשה של תכנית עסקית בפורמט מקצועי אינה מספיקה בכדי לערוך תכנית עסקית איכותית.

מעבר לכך אתם צריכים לדאוג שהתכנית העסקית תהיה כתובה ללא טעויות כתיב, בשפה כלכלנית מקצועית ובסגנון כתיבה אשר יסייע לשכנע את כלכלני הקרן להעניק לכם המלצה חיובית.

זכרו שהתכנית העסקית המוגשת לקרן היא בעצם הפנים של העסק שלכם מול כלכלן הקרן, אז האיכות שלה צריכה להיות חשובה עבורכם.

הכנת תכנית עסקית עם כלכלן מנוסה תאפשר לכם להגיש תכנית עסקית בכתב קריא, רשמי ובשפה כלכלית נכונה. אל תתנו לבקשת ההלוואה שלכם בקרן ליפול עקב כתיבה לא תקינה של התכנית העסקית.

טעות מספר 3: אין הצגה יסודית של הדוחות הכספיים בתכנית העסקית

חלק הדוחות הכספיים של התכנית העסקית לגיוס הלוואה בערבות מדינה חייב להיות יותר מהצגה יבשה של הנתונים הכספיים מהמאזן ומדוח הרווח והפסד.

הכלכלן של הקרן יכול בעצמו לראות את הנתונים ישירות בדוחות הכספיים שאתם מצרפים לתכנית העסקית, כך שבעצם חלק הדוחות בתכנית העסקית נועד בכדי שתציגו לכלכלן ניתוח יסודי רלוונטי של הנתונים.

חלק הדוחות הכספיים בתכנית העסקית צריך לכלול ניתוח מקצועי של מגמות פיננסיות, חישובים נקודתיים באחוזים, רשימת ביאורים רלוונטיים לדוחות הכספיים והצפת מידע פיננסי שיגדיל את הסיכויים של העסק לקבל אישור מהכלכלן.

למשל, בתכנית הון חוזר רצוי להציג חישוב של ההון החוזר התפעולי של העסק מנתוני המאזן המבוקר של החברה בכדי לחזק את רציונל ההון החוזר.

אם אין לכם את הידע המקצועי לעשות זאת בתכנית העסקית שלכם אז רצוי שתבקשו את עזרתו של כלכלן לערוך את התכנית העסקית.

טעות מספר 4: התכנית העסקית עושה הנחות לא מציאותיות

תכנית עסקית תמיד מבוססת בחלקה על הנחות עסקיות שונות, אך תכנית עסקית איכותית היא תכנית עסקית שמבוססת על הנחות ריאליות ומבוססות כמה שיותר.

אחת הטעויות הגדולות ביותר שבעלי עסקים עושים בכתיבת תכנית עסקית לגיוס הלוואות בערבות המדינה היא להכין תכנית עסקית עם הנחות מופרכות שכלכלני הקרן לא יכולים לקבל.

למשל, הצגת תחזית פיננסית עם גידול צפוי במחזור ההכנסות השנתי של 30% כנראה ייתפס כאופטימי מדי אצל כלכלני הקרן.

כאשר כלכלן של הקרן מקבל תכנית עסקית עם הנחות מופרכות הוא נוטה פחות להאמין בבעל העסק ובבקשה.

לכן, מומלץ להגיש תכנית עסקית שמרנית יותר, גם על חשבון בקשת סכום הלוואה נמוך יותר, מאשר להסתכן בהגשת תכנית עסקית לא מציאותית שתקבל דחייה.

אחת היתרונות של הכנת תכנית עסקית לקרן עם כלכלן מנוסה בהכנת תכניות עסקיות לקרן בערבות המדינה הוא שאתם מקבלים חוות דעת מקצועית של כלכלן על הנחות התכנית העסקית והתחזיות הפיננסיות.