עסקים רבים פונים לקרן סיוע לעסקים במטרה לגייס הלוואה בערבות מדינה בסכום מסוים. חלק מהעסקים המקבלים אישור בקרן על כל סכום ההלוואה המבוקש אך בפועל זקוקים ליותר אשראי וישנם עסקים אשר קיבלו אישור סופי בוועדת האשראי של הקרן, אך סכום ההלוואה שנקבע בוועדה היה נמוך מהסכום המבוקש. אותם עסקים לרוב מקבלים את קביעת הקרן ומסתפקים בסכום המאושר. עם זאת, מעטים מודעים לכך שדווקא אישור על הלוואה בערבות המדינה הוא תזמון מצוין שמאפשר גיוס אשראי בנקאי נוסף מהבנק.

יש להבין שאישור על הלוואה בערבות מדינה מתקבל בהחלטה משותפת בוועדת האשראי על ידי נציגי הקרן ונציגי הבנק המלווה. זאת אומרת שהבנק מעוניין להעניק הלוואה לעסק. כך שכבר העסק נמצא במצב שבו הבנק מאמין בעסק וביכולתו להחזיר את ההלוואה. כאשר בעל העסק מקבל אישור על ההלוואה כמעט תמיד נפתח גם חלון הזדמנויות נוסף לגיוס אשראי עסקי ישירות מהבנק.

חלון הזדמנויות זה מתרחש לרוב בשלושה מקרים שכיחים:

הראשון הוא כאשר העסק מקבל אישור על הלוואה בערבות מדינה, דרך בנק שהעסק אינו לקוח שלו. כלומר, העסק פותח חשבון חדש בבנק אחר. למשל, עסק המתנהל בבנק לאומי מקבל אישור בקרן סיוע לעסקים ופונה לבנק הפועלים, אשר פועל עם הקרן, לאישור ההלוואה בוועדת האשראי. במקרה כזה בעל העסק יבצע פגישה מול נציגי סניף הבנק המלווה, ובמידה ותאושר לו הלוואה בערבות מדינה הוא יפתח חשבון להלוואה בלבד בסניף הבנק החדש. כאשר עסק מקבל אישור על ההלוואה בבנק חדש, יש לו חלון הזדמנויות שבו העסק נמצא בבנק חדש אשר מעוניין להגדיל את פעילותו מול אותו עסק. בעצם העסק יכול לנצל את קשריו החדשים מול סניף הבנק החדש ולבצע גיוס אשראי בנקאי נוסף, בין אם זה קבלת מסגרת אשראי או בין אם זה גיוס הלוואה נוספת. לדוגמה, עסק אשר גייס הלוואה בערבות מדינה על סך 100 אלף שקלים בסניף בנק חדש, יכול לנסות ולגייס הלוואה ישירה מהבנק של 50 אלף שקלים ולגייס מסגרת של עוד 50 אלף שקלים. במידה והבנק, שלרוב מאוד מעוניין להעניק עוד שירותים לעסק, יאשר את האשראי הנוסף הזה, העסק בעצם פנה לקרן סיוע לעסקים בכדי לגייס 100 אלף שקלים אך בסופו של התהליך גייס אשראי עסקי של 200 אלף.

מקרה שכיח נוסף שבו מתרחש חלון הזדמנויות לגיוס אשראי עסקי נוסף מהבנק הוא כאשר העסק הפנה את ההמלצה החיובית מהקרן לסניף הבנק שלו. כאשר ההמלצה מגיעה לסניף, היא דבר ראשון יוצרת אפקט חיובי בקרב נציגי הסניף. העסק קיבל המלצה חיובית מקרן סיוע לעסקים, מה שאומר שכלכלנים מקצועיים עברו על תכנית עסקית מפורטת של העסק ומאמינים בפוטנציאל העסק. אישור ההלוואה בסניף הבנק של העסק פותח חלון הזדמנויות שבו העסק יכול לדון מחדש באובליגו שלו מול הסניף. ניתן אולי לבצע שינויים להורדת עלויות מימון ובנוסף ניתן כמובן לפתוח דיון נוסף לגבי גיוס אשראי. הרבה פעמים כאשר הבנק בוחן יותר לעומק את נתוני העסק, בעקבות ההמלצה החיובית של הקרן, הוא מגלה שאכן יש מקום להעניק עוד אשראי בנקאי לעסק ובמקרים רבים הבנק הוא זה שיציע לבעל העסק שיפור במתן האשראי שקיבל עד עכשיו. למשל, מנהל הסניף אשר בחן את התכנית העסקית שהוגשה לקרן יכול להסיק שהעסק בהחלט צריך הגדלה נוספת של מסגרת האשראי או שניתן לבצע החלפה של הלוואה קיימת בעלת יתרת אשראי נמוכה בסכום הלוואה גבוה יותר עם פריסה מחדש.

מקרה שלישי שפותח חלון הזדמנויות לגיוס אשראי בנקאי הוא מספר חודשים לאחר קבלת הלוואה בערבות מדינה. רבים לא לוקחים זאת בחשבון אך עסקים רבים אשר קיבלו אישור בקרן סיוע לעסקים על הלוואה בערבות מדינה מנצלים את כספי הקרן להשקעה והרחבה של העסק, מה שמשפר את נתוני העסק ואת הרווחיות שלו. כך שתקופה קצרה לאחר קבלת הלוואה בערבות מדינה וניצול כספי הקרן לשיפור העסק, יכול העסק לנצל את מגמת השיפור ולהציג מחדש לבנק את נתוניו ולגייס אשראי נוסף.

חשוב להבין שגיוס הלוואות בערבות מדינה פותח במקרים רבים אפשרויות נוספות לגיוס אשראי עסקי מהבנקים. יש לקחת את זה בחשבון כאשר מתנהלים מול הבנק במהלך ובסיום תהליך קבלת ההלוואה בערבות מדינה.