כחלק מתהליך גיוס הלוואות בערבות מדינה יש לבחור סניף בנק שיהיה אחראי על מתן כספי הקרן. ישנם מספר שלבים שצריך לעבור בכדי לבחור בהצלחה בנק בערבות מדינה.

עסקים רבים אינם מודעים לכך שהם נדרשים לבחור בנק בערבות מדינה בתהליך גיוס הלוואה מקרן הסיוע של המדינה. בחירת בנק מלווה הוא מרכיב חשוב בתהליך גיוס של הלוואה בערבות מדינה.

כספי הלוואות בערבות מדינה הם בפועל כספים המוענקים על ידי הבנקים. המדינה רק מעניקה ערבות של עד 90% על כספי ההלוואה בכדי להקטין את הסיכון של הבנק, מה שמסייע לעסק לקבל אשראי בנקאי בתנאים אטרקטיביים.

אילו בנקים רשאים להעמיד הלוואות בערבות מדינה?

המדינה עובדת בשיתוף פעולה עם 4 בנקים שזכו במכרז משרד האוצר:

 • בנק לאומי. בשיתוף עם מנורה מבטחים.
 • בנק מזרחי טפחות. בשיתוף אלטשולר שחם והפניקס.
 • בנק מרכנתיל דיסקונט. בשיתוף עמיתים.
 • בנק הבינלאומי. בשיתוף מיטב דש.

לא רוצה לגייס הלוואה מאחד הבנקים הללו? ניתן לנסות לגייס הלוואה מקרן פועלים.

האם ניתן לקבל את ערבות המדינה בסניף הבנק שלי?

במידה והינך לקוח של אחד הבנקים המצוינים לעיל, באפשרותך לקבל את ההלוואה בסניף שלך. יש לציין בשאלון המדינה את בקשתך להעביר את ההמלצה החיובית של הקרן לסניף העסק. בסניף הבנק שלך יוקם חשבון נפרד בו תועמד ההלוואה בערבות המדינה.

עם זאת, יש לציין שלא בהכרח תמיד נכון לקבל הלוואה בערבות מדינה בסניף הבנק העסקי. במקרים רבים מומלץ לקבל את כספי ההלוואה בבנק חיצוני שבו לא מנוהל החשבון העסקי.

מה עושים אם לעסק אין חשבון בבנק שעובד עם הקרן?

אין לך חשבון, עסקי או פרטי, באחד הבנקים העובדים בשיתוף פעולה עם הקרן בערבות המדינה? חובה לבחור סניף מלווה מאחד הבנקים הללו בכדי לקבל הלוואה בערבות מדינה.

השלבים לבחירת בנק בערבות מדינה

עסקים שאינם לקוחות אחד הבנקים המצוינים לעיל או שרוצים לקבל את כספי ערבות המדינה בבנק חיצוני לבנק שבו מנוהל החשבון העסקי, צריכים לאתר סניף בנק חדש.

בכדי למצוא את סניף הבנק המתאים ביותר להעניק לעסק הלוואות בערבות מדינה, מומלץ לעבוד לפי השלבים הבאים:

איתור סניפים מתאימים בקרבה גיאוגרפית לעסק

בעוד שלא חובה לספק למדינה סניף בנק קרוב למיקום העסק, רוב הסניפים מעדיפים לשרת לקוחות בקרבה גיאוגרפית סבירה. כך שמאוד קשה לקבל אישור על מתן הלוואה בערבות מדינה מסניף בנק שאינו קרוב למיקום העסק. לכן, תחילה יש ליצור רשימה של סניפים רלוונטיים בקרבה הגיאוגרפית לעסק.

לדוגמה, עסק המפעיל חנות חומרי בניין באשדוד. רשימת הבנקים שלו יכולה לכלול סניפים של בנק לאומי, מזרחי, מרכנתיל והבינלאומי באשדוד ואשקלון.

פנייה ראשונית לסניפים על מנת לקבל אישור GO NO GO

לאחר שיוצרים רשימה של סניפים רלוונטיים, ניתן לפנות אליהם בכדי לקבל אישור ראשוני. אישור שכזה נראה אישור GO NO GO (אישור להתקדם לבדיקה מעמיקה יותר).

בבדיקה המקדמית נציגי הבנק מתמקדים בנושאים הבאים:

 • היסטוריה בנקאית של העסק ובעליו.
 • פעילות העסק והענף שבו הוא פועל.
 • רציונל וסכום הבקשה להלוואה בערבות מדינה.

השלמת מסמכים לבדיקת הבנק

במידה והתקבל אישור ראשוני מסניף בנק מסוים, הבנק יבקש מסמכים נוספים לבדיקה מעמיקה יותר.

רוב הבנקים מבקשים לבחון את המסמכים הבאים:

 • ריכוז יתרות עדכני.
 • פירוט תנועות עו"ש 3 חודשים אחרונים.
 • דוחות רווח והפסד שנתיים אחרונות.
 • דוחות מע"מ שנתיים אחרונות.

פגישה אישית עם נציג סניף הבנק

לאחר בדיקת המסמכים, ובמידה הבנק רואה היתכנות להעניק הלוואה בערבות מדינה, תיקבע פגישה אישית מול נציג הבנק. הפגישה מתקיימת בסניף הבנק או במתחם העסק (בכפוף להחלטת הסניף). הנציג מנצל את הפגישה בכדי להכיר את בעלי העסק ולהתרשם לעומק מפעילות העסק ובקשתו לגייס הלוואה בערבות מדינה.

קבלת אישור מהסניף לטפל בהמלצה חיובית

לאחר הפגישה יקבל בעל העסק את תשובת הסניף לגבי טיפול בהמלצה חיובית מהקרן (אם וכאשר תתקבל המלצה שכזאת). במידה והסניף מעוניין לטפל בבקשה העסק, ניתן יהיה לציין את סניף הבנק בטופס הבקשה לגיוס הלוואה בערבות מדינה.

בהצלחה!